צרו קשר
ייעוץ עסקי להצלחה


להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


עוסק פטור ועוסק מורשה

דף הבית >> עסקים קטנים >> חשבונאות בעסקים >> עוסק פטור ועוסק מורשה

עוסק פטור ועוסק מורשה

מה זה עוסק פטור

הרבה מתבלבלים בין המושג עוסק פטור וחושבים שעוסק פטור זה עוסק שפטור מלשלם מס הכנסה, ולא כך הדבר. ההקבלה היחידה בין עוסק פטור לתשלום נמוך יחסית למס הכנסה הוא העובדה שעסק שמרויח סכומים גבוהים יחסית בשנה לא יכול להיות עוסק פטור. עוסק פטור זה בעצם עסק שפטור מתשלום מע"מ, ואז גם בקבלות שהוא נותן אין רכיב של מע"מ.

מה זה עוסק מורשה

עוסק מורשה הוא בעל עסק שמוציא חשבוניות מס שמכילות תמיד רכיב של מע"מ. כלומר על כל מחיר של מוצר שלו הוא צריך להוסיף מע"מ. במדינת ישראל המע"מ כיום הוא 17% והוא משתנה מפעם לפעם כך שתחילת שנת 2012 הוא היה 16% ומספטמבר 2012 ואילך הוא השתנה ל17%. עוסק מורשה יכול להיות גם עסק שמרויח סכומים מאד נמוכים ולכן החיוב שלו למס הכנסה יהיה 0. כלומר חוזר ומדגיש אין קשר בין מס הכנסה לסוג העוסק עוסק פטור או עוסק מורשה.


ההבדלים העיקריים בין עוסק פטור לעוסק מורשה

ההבדל המיידי הוא תשלום המע"מ והיכולת להזדכות על מע"מ הוצאות. עוסק פטור לא משלם מע"מ למדינה מחד ומאידך לא מזדכה על הוצאות מע"מ. לדוגמה עוסק מורשה שרוצה להרויח 100 ש"ח ברוטו(לפני מס הכנסה, ביטוח לאומי וכיו"ב) צריך לחייב את הלקוח בסכום של 100 ש"ח ועוד המע"מ, כלומר לבקש מהלקוח 117 ש"ח( לפי מע"מ של 17%), בעוד עוסק פטור יבקש מהלקוח רק 100 ש"ח.עוסק מורשה יזדכה על מע"מ ההוצאות שלו מול מע"מ ההכנסות שלו וישלם או יקבל ממע"מ החזר בכל תקופת דיווח.(פעם בחודשיים או פעם בחודש.) לדוגמה עוסק מורשה שמכר בחודש מוצרים בסך 11,170 שקלים (בחישוב של 17% מע"מ)  והוציא הוצאות על סך 1170 שקלים באותו חודש יבצע את החישוב הבא. מתוך 11,170 המע"מ הוא 1170 (חילוץ מע"מ בחישוב פשוט הסכום כולל מע"מ לחלק ל 1.17) כלומר ע"פ המכירות בעל העסק חייב למע"מ 1170 שקלים. יחד עם זאת הוא הוציא בהוצאות מוכרות 1170 שקלים שמכילות בתוכן רכיב של 170 ש"ח מע"מ (ע"פ אותה צורת חישוב). בסוף החודש ישלם בעל העסק למע"מ סכום של 1170 פחות 170 כלומר 1000 שקלים. [1170-170=1000 שקלים]. בחודשים בהם בעל העסק בהפסדים ויש יותר הוצאות מרווחים ע"פ אותו חישוב בעל העסק ידרוש החזר ממע"מ. (כמובן שעסק לאורך זמן אמור להרויח ולכן לשלם מע"מ ).

הבדל נוסף הוא תדירות הדיווח, עוסק פטור מדווח למס הכנסה ולמע"מ פעם בשנה ואילו עוסק מורשה מדווח למס הכנסה פעם בשנה בדו"ח שנתי, אך מעביר תשלומים ודיווח למע"מ פעם בחודש או פעם בחודשיים בהתאם להיקף ההכנסות של העסק.


האם להיות עוסק פטור או עוסק מורשה

אם העסק שלך עובר את המחזור השנתי של 76,884 (נכון ל2012, סכום זה משתנה בהתאם לרשויות ויכול להשתנות משנת מס אחת לשנת מס אחרת) ,אין לך ברירה ואתה חייב להיות עוסקר פטור, או חברה בע"מ. אם אם המחזור השנתי שלך יותר נמוך מהסכום הנ"ל אתה יכול לבחור באיזה ישותץ עסקית אתה רוצה לעטוף את עצמך, עוסק פטור, עוסק מורשה או אפילו חברה בע"מ. במאמר זה אני מתמקד בחלופות עוסק פטור ועוסק מורשה בלבד.

אם רוב הלקוחות שלך הם חברות, חברות בע"מ או עוסקים מורשים עדיף לך להיות עוסק מורשה גם אם ההכנסה השנתית שלך הרבה מתחת לסכום שמחייב אותך להיות עוסק מורשה. בכל מקרה החברות והעוסקים המורשים יתקזזו על המע"מ כך שמבחינת הלקוחות שלך(חברות או עוסקים מורשים) המע"מ הוא שקוף.
אמחיש את העניין במקרה שכזה נניח שאתה נותן שירות לחברה בסכום של 1500 ש"ח. כעוסק פטור תגבה מהחברה סכום של 1500 ש"ח מול קבלה שלך ללא מע"מ. כעוסק מורשה תגבה סכום של 1500 ש"ח + מע"מ , את המע"מ אתה תעביר כמובן לרשויות ולא תרויח יותר, אך גם לחברה זה לא יעלה יותר כי היא בעצמנה מתקזזת על המע"מ הוצאות מול המע"מ הכנסות. מה הרווח שלך אם ככה? מחד אתה מתקזז על הוצאות מע"מ אז בסופו של דבר אולי כן יישאר לך יותר (במיוחד במידה שאתה לא מגיע לחבויות מס הכנסה גבוהות ואז המע"מ הוצאות מתקזז במלואו לעומת הוצאות למס הכנסה שמשמעותיות ממש רק ברווחיות גבוהה כאשר מגיעים למדרגות מס גבוהות.) רווח נוסף הוא רווח מיתוגי, שכן עוסק מורשה "נחשב" יותר רציני מעוסק פטור. כאשתה נותן קבלה של עוסק פטור ברור לחברה שאתה עובד מולה שאתה עסק שמגלגל פחות מ76884 בשנה(נכון ל2012).

מהעבר השני אם רוב הלקוחות שלך הם לקוחות פרטיים, עדיף לך להיות עוסק פטור ככך שתוכל, שכן את הלקוח הפרטי לא ממש מעניין איזה חלק ממה שהוא משלם הולך למע"מ ואיזה הולך לרווחיות העסקית שלך. הלקוח הפרטי לא מתקזז על המע"מ ומה שמעניין אותו זה רק כמה הוא משלם, כך אם אתה מסגיסט שרוצה להרויח 200 ש"ח לעיסוי, כעוסק מורשה תצטרך לגבות 234 ש"ח (200+ 17% מע"מ) וכעוסק פטור תגבה 200 ש"ח ובשני המקרים תרויח 200 ש"ח. כלומר אם רוב הלקוחות שלך פרטיים עדיף לך להיות עוסק פטור כדי לא להתחלק ברווח של גם עם מע"מ.

מאמר זה נכתב ע"י רמי בוכניק - מאמן ויעוץ עסקי לעסקים קטנים.

הערה : אין לראות במאמר זה חלופה לייעוץ מקצועי אצל רואה חשבון או יועץ מס מוסמך.
 
 
+ שלח משוב