חיבור בין חשוב והתעשר לשבעת ההרגלים

דף הבית >> הדרכות און ליין >> חיבור בין חשוב והתעשר לשבעת ההרגלים
החיבור שבין "שבעת ההרגלים של אנשים אפקטיביים במיוחד " לבין "חשוב והתעשר"

במאמר קצר זה אעשה חיבור בין שני ספרים ידועים חיבור שבו אראה כיצד ניתן לממש ולחזק שיטה של ספר אחד על ידי השיטה בספר השני .אראה כיצד "שבעת ההרגלים " תומך מחזק ואף יכול לעזור לקורא לממש את השיטה הנמצאת בספר "חשוב והתעשר".מתוך שבעת ההרגלים אתמקד במיוחד בהרגל הראשון "היה פרואקטיבי " ובהרגל הרביעי "חשוב מנצח מנצח " עליהם אפרט בהמשך .

בספרו חשוב והתעשר מונה נפוליאון היל  13 שלבים בדרך אל יצירת השפע כאשר כל השלבים מבוססים על כוח המחשבה ,ניתן גם להגיד שהוא מפרק את כוח המחשבה ל 13 שלבים מפורטים עם הנחיות ביצוע מפורטות . 

כעת אמנה את שלוש עשרה השלבים של נפוליאון היל:


1.      שאיפה .

2.      אמונה.

3.      אוטוסוגסטיה .

4.      ידע ייחודי .

5.      דמיון .

6.      תכנון מאורגן.

7.      החלטה .

8.      התמדה .

9.      כוח הרב מוח .

10. מיצר ליצירה – כוח המיניות ככוח יוצר.

11. תת התודעה.

12. המוח ככלי שידור וקליטה .

13. החוש השישי.

בספרו "שבעת ההרגלים..." מונה סטיבן קובי שבעה הרגלים שמימושם השלם כתבנית שלמה והרמונית עוזר לאדם להיות הרבה יותר אפקטיבי כלפי עצמו –בל נתבלבל אין הכוונה באפקטיבי מספיק יותר תפוקה במידת זמן ,אפקטיביות נוגעת במישורים הרבה יותר עמוקים באדם – מטרתו בחיים ,ייעודו והתקשורת שלו עם אנשים .

שבעת ההרגלים הם:


1.      היה פרואקטיבי – הרגל שמדבר על חופש התגובה שלנו ,מעגל ההשפעה מול מעגל הדאגה וכיו"ב .

2.      צפה את הסוף מראש  -מדבר על יכולתנו לכתוב את התסריט של עצמנו ולחיות אותו ולאו דווקא לחיות בתסריט שהוכן על ידי מישהו אחר .

3.      סדר קדימויות –הרגל שמדבר על טכניקה לניהול זמנים נכון ,הרחבת הזמן שאנחנו עוסקים בדברים  שחשובים לנו להתפתחות ובדברים שחשובים לנו באמת .

4.      חשוב מנצח מנצח – הרגל שאומר שאני לא יכול לפעול במערכות יחסים חשובות לאורך זמן על ידי הכנעה או רק כשאני מנצח מכיוון שלאורך זמן כל מערכת שהיא לא מנצח מנצח תהפוך למפסיד מפסיד .

5.      תבין ואחר כך היה מובן –הרגל שמדבר על היכולת שלנו להקשיב באמת ולא רק לשמוע ,על יכולת ההקשבה האמפאטית .

6. חפש סינרגיה – הרגל שמדבר על יצירת מרחב שלישי חדש ויותר טוב משני מרחבים בדיוק כמו הבאת ילד לעולם שזה 1+1=3

7.התחדשות  הרגל שמדבר על לחדש את ההרגלים הקודמים ,לא לקפוא על השמרים.
לפני שנמשיך נחדד את המושג אפקטיבי ואת המושג הרגל .
הרגל הוא הצומת שבו נפגשים הידע הכישורים והמאווים.
הידע הוא הפרדיגמה התיאורטית ,המה לעשות והמדוע הכישורים הם הכיצד לעשות והמאווים הם המוטיבציה ,ההנעה – כדי להפוך דבר מה להרגל אנו זקוקים לכל השלושה.
אפקטיבי  בהגדרה שלנו במאמר זה משמעותו –מייצר את מירב התוצאות הרצויות לאורך זמן.

 
כעת אראה כיצד שבעת ההרגלים עשויים לתמוך בשיטת 13 השלבים .

שאיפה אמונה ואוטוסוגסטיה הם בעצם שלושת השלבים הראשונים ליצירת שפע – השאיפה היא המקור לכל ,לא נגיע לשום מקום אם לא נשאף .בספרו מביא נפוליאון היל את הדוגמא של אדיסון ששאף להמציא נורה –לולא שאיפתו הייתה כה יוקדת הוא לא היה ממציא את הנורה – כמובן ששאיפה זו לוותה באמונה עזה אמונה כזאת שמחלחלת לתוך התת מודע .כמובן ניתן להשפיע על האמונה .

הכלי שיכול כמובן לחזק הן את השאיפה והן את האמונה זה אוטוסוגסטיה.ניתן כמובן לראות כיצד שלושת ההרגלים הראשונים בספרו שלסטיבן קובי עשויים לחזק את שלושת השלבים הללו – פרואקטיביות מדברת על יצירת המציאות שלך ,מדברת על החופש שלנו להגיב תגובה חופשית לכל מצב מדברת על בחירה ועל הימצאות במעגל ההשפעה ולא במעגל הדאגה .ברור שהימצאות במעגל ההשפעה והיותך פרואקטיבי יתרום לחופש שלך לשאיפות אמיתיות וכתיבת התסריט של חייך בעצם מחוזק ומתחזק על ידי עיקרון האוטוסוגסטיה והאמונה.

ההרגל השלישי מדבר על ניהול זמנים –אדם שלא ינהל את זמניו ולא יעסוק ברוב הזמן בדברים שהם חשובים מאד אך לא בוערים, לא יוכל להתפנות כלל לשאיפות אמביציוזיות ולטפח אמונה בהם –שכן גם לטפח אמונה ושאיפות צריך זמן (מי שעובד וראשו כל היום בתוך העבודה –ולא מרים את ראשו לחשוב לא ימצא זמן לפיתוח דברים חדשים באמת ).


השלב של הידע הייחודי מדבר על ניהול מידע והיכולת לעשות שימוש במידע – שלב זה מדבר גם על דאגה לאינטרס של הקונים –כלומר ייצור משאבי מידע וידע שישרתו את הלקוחות הפוטנציאליים שלנו שרות טוב – רק רעיונות כאלה הם ידע ייחודי – וברור שהרגל  מספר ארבע של מחשבה מנצח מנצח –ההרגל לחשוב ב WIN WIN ,תורם רבות ליצירת אותו ידע ייחודי .למי שבבסיס שלו אין במחשבה WIN WIN יהיה מאד קשה לייצר מוצר ידע שיהיה מאד מיוחד ויתרום רבות ללקוחות הפוטנציאליים .מוצרי הידע הייחודיים הם אלה שבבסיסם עומדת רווחת הלקוח יותר מאשר רווח המוכר.

שלב ההתמדה שהוא שלב קריטי בשלבים של נפוליאון היל מדבר על זה שאנחנו צריכים תוכנית ברורה לא להתייחס לביקורת שלילית וכמו כן אנחנו צריכים ברית ידידותית ותומכת עם אנשים שתומכים בנו .כמובן שההרגל הראשון והשני [ פרואקטיביות וצפה את הסוף מראש] תומכים בתוכנית ברורה וביכולת שלנו להתמיד ,כמו כן ההרגלים הרביעי והחמישי ללא ספק תומכים ביצירת תמיכה להתמדה שלנו שכן הרגלים אלה לאורך זמן מקנים לנו יכולות תקשורת הרבה יותר טובות עם הסביבה שלנו.
ההרגל להיות פרואקטיבי נותן לנו את הכוח לא להתייחס יותר מדי לביקורות שליליות שאינם בונות שכן ההרגל הזה מדבר בבהירות על חופש התגובה כפי שמגדיר זאת ויקטור פרנקל " בין הגירוי לתגובה יש לו לאדם החופש לבחור"


כמובן שכל הגישה של שלושה עשר השלבים לא יכולה להתרחש ללא ההרגל הראשון של היה פרואקטיבי שמדבר בין השאר על זניחת שלושת הגישות הדטרמיניסטיות יחסית לאדם שכן אם אנחנו חיים לפי הגישות הדטרמיניסטיות האלה שום דבר לא באמת תלוי בנו .אזכיר את שלושת הגישות שבעצם ההרגל הפרואקטיבי בא  להחליף.
  • דטרמיניזם גנטי – הגנטיקה אחראית למה שאנחנו עושים חווים ולמי שאנחנו
  •  דטרמיניזם נפשי  -  ההורים אחראים לתגובותיי לעשייתי ולמי שאני – כלומר על מה שהיה בידות וכיו"ב .
  •  דטרמיניזם סביבתי  - הבוס , אשתי ,הסביבה הקרוב שלי אחראית למי שאני ל איך שאני ולתגובותיי .
 
השלב שמדבר על תכנון מאורגן כמובן ייתמך היטב בהרגל מספר שלוש שמדבר על ניהול זמנים.

אל לנו לפסוח על שלב הרב מוח שמדבר בעצם על כך שיצירת הון תתאפשר על ידי חיבור כמה מוחות וניהול ידע בכמה מוקדים שלב שכמובן חייב להיתמך על ידי ההרגל הרביעי [מנצח מנצח ]ועל ידי ההרגל החמישי והשישי [הקשבה אמפטית וסינרגיה ] שכן אף אחד לא באמת ישתף איתנו שיתוף פעולה פורה לאורך זמן אם לא נתנהל באמת על פי ההרגלים הנ"ל.
 
לסיכום אנחנו רואים ששבעת ההרגלים תומכים לחלוטין בשלושה עשר השלבים –ניתן בבהירות לראות את הסינרגיה שנוצרת משני ספרים אלה ואף ניתן לקרוא אותם ולמצוא עוד נקודות ממשק רבות . מאמר זה הוא בבחינת פתיחת צוהר לסינרגיה בין שני הספרים.
 
 
נכתב על ידי רמי בוכניק. נייד 054-2129221
 
+ שלח משוב