צרו קשר
ייעוץ עסקי להצלחה

אפשר להירגע: סרטן האשכים לא מוביל לאובדן הפוריות

 
 

סרטן האשכים פוקד בדרך כלל גברים בשנות העשרים והשלושים לחייהם. מדובר בטווח גילאים שבו הגבר חש צעיר, חיוני ובריא. בעת גילוי המחלה, שאותו גבר צעיר, שנאחז בגבריות שלו, נתקל בחשש קיומי מאיבוד הגבריות שלו מול עצמו, ואל מול בת זוגתו.
 
הידיעה על המחלה מעוררת אצל גברים מגוון רחב של רגשות, בניהם חשש, פחד, וערעורה של הגבריות. חלק ניכר ממושג הגבריות משתייך לאיבר המין הגברי, וכאשר מתעוררת ״בעיה״ הקשורה באופן ישיר למושג הגבריות, הביטחון העצמי יכול לרדת משמעותית.
 
תחושות אלו עלולות לפגום בדימוי הגוף ובביטחון הגברי. רבים מעידים כי הם חשים עייפות וחוסר חשק מיני בעקבות הטיפולים. אובדן החשק המיני נפוץ בקרב חולי סרטן, וחולי סרטן האשכים בפרט. למרות החששות, מדובר בתופעה זמנית. לאחר סיום הטיפולים, או לאחר החלמה מהניתוח, המצב הגופני והנפשי ישתפר, ואיתו החשק המיני.
 
שאלות רבות יכולות לעלות בזמן ההתמודדות, ביניהן בהקשר של התפקוד המיני, אינטימיות וזוגיות. מדובר בסיטואציה לא קלה עבור שני הצדדים, כאשר במקרה זה, הגבר נמצא במעמד ״הקורבן״, ולכן נוטה להיות רגיש יותר, וחסר ביטחון. הטיפול לפעמים כולל הסרה של אשך אחד, דבר הפוגם בתחושת הגבריות של אותם חולים במחלה.
 

אפשר להירגע: סרטן האשכים לא מוביל לאובדן הפוריות

 
הסרת אשך אחד, לא בהכרח משפיע על התפקוד המיני, או על פוריות. למעשה, האשך הנותר, מגביר את פעולתו ומייצר כמויות גבוהות יותר של זרע וטסטוסטרון. אם נדרשת כריתה של שני אשכים, ייתכן כי המטופל יקבל טסטוסטרון, כדי לשמור על התפקוד המיני.
 
כמו כן, קיימת אפשרות לשחזר את האשכים על ידי השתלה של תותבים לשק האשכים. כך או אחרת, מומלץ לשוחח על הנושא עם הצוות הרפואי המטפל, ולבצע בדיקות מקיפות לפני ההשתלה. ההשתלה מיועדת בעיקר כדי להחזיר את תחושת הביטחון לגבר.
 
הניתוח עצמו מתבצע בהרדמה מלאה. בדרך כלל ניתן כבר להשתחרר הביתה יום לאחר הניתוח, כאשר הצוות הרפואי מעודד קימה והליכה איטית. לאחר הניתוח, תיתכן הרגשה של אי נוחות, ונפיחות באיזור המנותח. כמו כן, גם תחושה של חוסר תחושה יכולה להופיע באיזור, גם תופעה זו צפויה לעבור תוך מספר ימים.
 
למרות תחושת הביטחון הירודה, חשוב לנסות ולשמור על אינטימיות עם בת הזוג, על מגע, ועל קירבה. גם אם לא מדובר בקיום יחסי מין, שימור על אינטימיות תקינה חשובה במיוחד לשמירה על מערכת יחסים תקינה, שבה שני הצדדים יוכלו לעבור את המחלה בשלום.
 
הנשים, או במקרה זה, בנות הזוג, עלולות לחוות שינויים שליליים בתוך הקשר, בתור המלוות את הגבר אשר מתמודד עם מחלת הסרטן. אחת הסיבות הן הנטייה הגדולה יותר של נשים לפתח יותר חרדה ודיכאון במצבי לחץ.
 
אתגר נוסף שיכול לעלות, בעקבות סדרת טיפולים, הוא ערעור השגרה. כלומר הפרעה של הסדר הקיים, בלימודים, בעבודה, וגם בתוך מערכת היחסים. במקרים רבים הדבר יכול לגרום ללחץ, שהוא גורם משפיע על חיי המטופל, וגם על זוגתו.
 
החדשות הטובות הן שכיום, סרטן האשכים לא מוביל לאיבוד הגבריות. למרות התחושות הלא נעימות שהוא יכול להביא איתו, בעקבות ההתקדמות הרפואית, קיימים טיפולים אפקטיבים בעלי אחוזי הצלחה גבוהים במיוחד, ובמקרים יוצאי דופן, כאשר נדרשת כריתה של אשך, אפשר לפעול לפני, ולשמור על פוריות.
 

 
לחלות, ולצאת גבר: דרכים לשימור הפוריות

 

אחת מתופעות הלוואי של הטיפולים היא פגיעה באיכות הזרע, ובעקבות כך, פגיעה בפוריות. מומלץ כבר בתחילת הדרך, (לפני תחילת הטיפולים) לפנות לרופא ולבקש מידע בנוגע לשימור זרע לצורך שימוש עתידי.
 
כאמור, סרטן האשכים אכן יכול לפגום בפוריות, אך בזכות הטיפולים היעילים הקיימים היום, גברים רבים מחלימים, וחיים בבריאות טובה, ובפוריות. אחת מן הדרכים המקובלות לשימור הפוריות, היא שימור זרע בהקפאה. בעת ההבחנה במחלה, אי אפשר לעמוד את מידת הפגיעה באיכות הזרע, ולכן שימור זרע בהקפאה הוא פיתרון יעיל ופשוט.
 
רצוי לעלות את נושא הקפאת הזרע, כבר בשלב הראשון של אבחון המחלה. אפשר לבצע את ההליך בבנקי הזרע הקיימים בישראל ומאושרים על ידי משרד הבריאות. בעת ההליך, יקבע כמה מנות הזרע להקפאה, זאת בהתאם לצרכי המטופל, ובטיב הזרע. אם נמצא כי איכות הזרע ירודה, יהיה צורך לתת דגימות זרע נוספות, כדי להשיג כמות מספקת ואיכותית.
 
כמו כן, מומלץ לא לעצור את החיים בעקבות גילוי המחלה. יש לשמור על אורח חיים בריא במהלך הטיפולים וגם לאחר ההחלמה. לדוגמה, להימנע מעישון, להקפיד על תזונה מאוזנת ובריאה, ולשמור על משקל גוף תקין.
 
הסרטן הוא למעשה מחלה של אבני בניין קטנות, הנקראות תאים. התאים עשויים להיות שונים זה מזה, הן בתפקוד והן במבנה. במצב תקין ובריא, אותם תאים מתחדשים באותה צורה ובאותה חלוקה באופן מסודר. כאשר תהליך זה יוצא משליטה, התאים מתחלקים ללא בקרה, וכך נוצר גוש תאים, הקרוי ״גידול״. גידולים אלו יכולים להיות שפירים או ממאירים.
 
כאשר נוצר גוש, הוא עלול לשלוח גרורות לרקמות מרוחקות יותר, באופן כזה יכול הסרטן להתפשט מהאשכים, למקומות מרוחקים יותר, כמו קשריות לימפה (בחלק האחורי של הבטן), ובאיברים אחרים כמו הריאות (לכן קיימת חשיבות רבה לגילוי מוקדם).
 
אחד מן הגידולים השכיחים בקרב גברים בגילאי 15 ועד 35, הוא סרטן האשכים. האשכים הם בלוטות המין הזכריות, בתוכן נוצרים הזרע והטסטוסטרון. התסמינים הנפוצים לסרטן האשכים הם נפיחות, או גוש נוקשה בשק האשכים.
 
הגורם הישיר לסרטן האשכים אינו ידוע, אך קיימת סיבה ידועה בקרב הרפואה והיא האשף הטמיר. מדובר באשך שממוקם גבוה יותר, ולא נמצא באופן מלא בשק האשכים. כמו כן, קיימת שכיחות גבוה יותר של המחלה בקרב גברים אשר נחשפו לקרינה אלקטרו-מגנטית, כמו אנשי מודיעין, טייסים, וחיילים בחיל הים.
 
מקובל לחלק את את סרטן האשכים לשני סוגים:

  • סמינומה: כ-45% ממקרי הסרטן האשכים הם מסוג זה. הגיל המאפיין הוא 50-20.

  • לא-סמינומה: גידולים שאינם סמינומה, נפוצים בקרב גברים צעירים בגיל 15 ועד 35.

 

קיימת חשיבות רבה למודעות ותשומת לב לתסמינים יוצאי דופן, כדי לערוך בדיקה, ולטפל בהקדם. סרטן אשר מאובחן בשלב מוקדם יחסית, ניתן לטיפול קל ומהיר יחסית, ומעלה את הסיכוי להצלחה עד כתשעים אחוזים. טיפול כימותרפי, או התערבות ניתוחית, יכולים להוביל לריפוי באחוזי הצלחה גבוהים (בין 80 ל-100 אחוזים).

 

האבחון המקדים כולל בדיקה ידנית, אשר מאפשרת להבחין האם מדובר בגידול ממאיר. בדיקות מעבדה יכולות לסייע לגילוי רמות גבוהות של חלבון עוברי AFP אשר מיוצר באשכים ומשתחרר למחזור הדם. כמו כן, חשוב לערוך בדיקת אולטרסאונד של האשכים, שמשלימה את הבדיקות. כאשר מתגלה כי אכן מדובר בסרטן, יש לבצע בדיקות מתקדמות יותר כדי לבחון אם קיימת התפשטות באיזור הבטן והאגן.
 
מיקוד המסלול הטיפולי והכנת מפה טיפולית יכולה למקד את צרכי החולה, ומאפשרת לרופא לראות את התמונה השלמה, ובהתאם לכך להבטיח את איכות הטיפול.
 

את הבדיקה ניתן גם לעשות באופן עצמאי, כך תעשו זאת:

 

  • את הבדיקה מומלץ לעשות לאחר אמבטיה חמה, זאת בעקבות חום המים אשר מפחית את המתח בעור, ומאפשר לחוש בקלות רבה יותר ממצא שאינו רגיל.

  • חשוב להשתמש בשתי הידיים בעת הבדיקה, יש להניח את האצבע המורה ואת האצבע האמצעית מתחת לאשך, ואת האגודל מעל, ולגלגל בעדינות את האשך.

  • יש לנסות לאתר גושים, גם קטנים ככל שיהיו, אם נתקלתם בכזה, מומלץ ליצור קשר בהקדם האפשרי עם רופא מומחה.

 
נכתב ע"י 
גברת עליזה שושן
אחות מוסמכת, מיילדת אקדמאית, אחראית מרפאה אורולוגית , מרכז  רפואי וולפסון. 
נייד 📱: 0504-454841
 

 
+ שלח משוב